Příbehy a ohlasy

Darujme.cz
You can support us directly on USA account via this link:
click to donate

Vánoční dárek pro mou dceru

Loňský prosinec pro mě byl velmi smutný. Byla jsem ve vězení. Nikdy mě nenapadlo, že bych se do vězení mohla dostat. V době výkonu trestu jsem neměla mnoho peněz, někdy žádné peníze, a blížily se Vánoce a moje dcera měla být na Štědrý den sama s tátou a jeho rodinou prvně po deseti letech. … Byla to pro mě doba velkého smutku a mnoho věcí jsem si vyčítala. Měsíc před Vánocemi nás několik vybrali do projektu Andělský strom. Netušila jsem, co to je, a pochopila jsem, až když mi vychovatelka donesla přihlášku, kde bylo napsané, že organizace, která pomáhá vězňům, pošle vánoční dárek mé dceři Marušce, když přihlášku vyplním. Dokonce byla i možnost k dárku přiložit dopis s vánočním přáním! Chvíli jsem myslela, že si ze mě někdo dělá legraci, ale pak jsem vše vyplnila, napsala jsem věk Marušky, její adresu a telefonní číslo na bývalého manžela. Protože dárek bylo možné i vybrat, dohodli jsme se, že otec organizaci požádá o zimní bundu pro naši Marušku. Později jsem se dozvěděla, že organizace se s bývalým manželem spojila telefonicky, a napsali si, o co doma požádali. K bundě totiž dcera chtěla i nějaké knížky. Dva týdny před Vánocemi vše dorazilo ve velikém balíku k nám domů. Chci moc poděkovat všem, kdo myslí na děti vězňů. Všechny ženy, které se do projektu dostaly, byly stejně vděčné jako já, když pak dostávaly o dárcích zprávy z rodin. Překvapuje mě to, že jsou lidé tak hodní a chtěla bych to také sama nějak oplatit. Péče této organizace o Marušku pak pokračovala i letos v létě, kdy ji Mezinárodní vězeňské společenství pomohlo dostat se na tábor mezi křesťany. Obě jsme s dcerou začaly chodit na setkání křesťanů. Nevím, jak poděkovat, bez těchto lidí bych svou situaci uvnitř vězení i pak na svobodě zvládala velmi špatně. Teď vím, že mám zázemí a kamarády. Ještě jednou všem velmi děkuju. Těším se, že pro mě pořád bude mezi lidmi místo.

Odsouzená maminka

Blíží se doba Vánoc.

I já se těším s dětmi na tu vánoční atmosféru, kdy budeme zdobit okna, stoly a hlavně vánoční stromeček. Těším se na pouštění vánočních koled a písní.

I k nám každé vánoce chodí Ježíšek, naše děti nejsou výjimkou a mají svá tajná přání, co by rády pod stromečkem rozbalily. V jednom přání se ale od svých kamarádů a spolužáků liší. Tím je přání, aby na Vánoce byl s námi i tatínek. Je pro mne velmi těžké vysvětlit dětem, proč to tak ještě nemůže být. Se slzami v očích, ale vždy, už sedm let to s pokorou přijmou. Víme, že je s námi duší a celým svým srdcem a my s ním. Chtěla bych tímto vyjádřit poděkování projektu Andělský strom za to nejcennější. Dokázaly jste nám obohatit vánoční svátky o vice šťastných chvil a pocitů. Díky Andělskému stromu si děti rozbalují dáreček, který byl jejich přáním a o kterém vědí, že ho mají od tatínka, protože k dárečkům napsal svoje přání se slovy, jak moc je má rád. Do naší rodiny jste dodali mnoho sil pro překonávání úskalí, která máme před sebou, než usedne celá rodina ke štědrovečerní večeři. Naše poděkovaní Andělskému stromu a všem lidem, kteří se na tomto projektu podílejí, zůstane na vždy našich srdcích a bude napořád součástí svátků vánočních. Vaše úsilí nevytváří jen úsměv našich dětí, ale i nás rodičů. Vytváříte tím důležitý pocit, že i rodič, který je ve výkonu trestu, je součástí Vánoc a podílí se na štěstí rodiny, i když fyzicky to není umožněno. Druhému rodiči, který je s dětmi doma, dáte sílu odloučení překonat a vědět, že není na vše sám. Moc se těšíme na chvíli, kdy celá rodina budeme spolu a nebude to pouhý sen. My se pak také rádi připojíme a také malým dárečkem rozjasníme další dětskou tvář. S velkými díkem a pozdravem,

Jana a děti (rodina odsouzeného)

Dobrý den, Andělský strome.

Jsem moc rád, že existuje něco takového. Udělali jste obrovskou radost mému synovi už minulý rok, měl z dárku velikou radost. Je to pro mě v životě moc důležitý. Takže vám moc děkuji za tuhle příležitost za tenhle program, že existuje, že jste tak ochotný něco takového nám a našim dětem splnit. Doufám, že příští rok už to potřebovat nebudu, že už mu dárek přinesu sám osobně.

Veškerou úctu a poklonu k vám a vašemu Andělskému stromu, děkuji za vše!

Roman

Dobrý den,

na úvod mého dopisu vás všechny ve vaší organizaci srdečně zdravím a zároveň se omlouvám, že vás obtěžuji, ale chci vám poděkovat za splněná přání. Před pár dny jsem měl návštěvu, na kterou přijela má družka a mé dvě úžasné děti, které spolu máme. Abych řekl pravdu, tak celá tato návštěva byla taková jiná, spokojenější. Nejprve jsem si myslel, že to dělá to vánoční období, ale to jsem nakonec zavrhl, protože kdo by chtěl trávit Vánoce ve vězení a pak mi má družka řekla o vás. Řekla mi, že jí volala nějaká hodná paní z vaší organizace a ptala se, co by si přála pro děti k Vánocům. Také mi má družka řekla, že celý tento tel. hovor nejprve brala jako žert, protože si myslela, že si z ní někdo pouze hloupě vystřelil. Ale když jí pak přišel poukaz na velké balení plen a pak ještě jeden dárek, pro našeho staršího syna, tak se štěstím rozplakala. Víte, má družka je strašně hodná a obětavá žena a díky mému hloupému uvěznění to má velice složité a těžké. Ona to skoro ani nepřizná, ale žijeme spolu 10 – let, takže již poznám, že je všechno špatně. Ani netušíte, jak moc se trápím, a chtěl bych své rodině pomoci, ale tady se mi moc možností nenabízí. Už jsem napsal několik žádostí, aby mě zde zařadili do práce, abych své družce mohl aspoň trochu přispívat na domácnost, zatím jsem neuspěl, přesto že jsem úplně zdráv a práce tu je. No nic, že jsem ve věznici, za to si mohu úplně sám.

Chci vám hlavně poděkovat za vaši dobrosrdečnost a ochotu, protože díky vašemu šlechetnému jednání jste učinili šťastnými minimálně dvě osoby, moji družku a mého 4 – letého syna, za což jsem Vám velmi vděčný a mnohokrát vám za to děkuji.

Odsouzený tatínek